انتقاد شدید الحن مشاور و یار همیشگی موحد از حضور مجددش

دکتر نوروز پرندوار :

انصاف این بود که با قرار گرفتن در جایگاه شیخوخیت و رهبری جریان اصولگرایی چتری بگشاید و همه نیروهای همفکر حوزهَ کهگیلویه را گرد هم آورده و با معرفی یک نیروی ارزشی، عالم، جوان و تمام تجربیات خود را در اختیار او گذارده و همه دوستان را فرا می‌خواندید

انتقاد شدید الحن مشاور و یار همیشگی موحد از حضور مجددش

دکتر نوروز پرندوار رئیس سابق دانشگاه آزاد دهدشت که به معمار سخنرانیها و مشاور سیاسی همیشگی نماینده سابق کهگیلویه بزرگ نیز مشهور است در پی هشتمین حضور موحد جهت نام نویسی انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی واکنش تندی نشان داد که متن نامه ی ارسالی به شرح ذیل است :

 

 

بنام خدا

به محضر مبارک حضرت حجة الا سلام و المسلمین جناب آقای سید حاج محمد موحد

سلام علیکم

با عرض ادب و ارادت وآرزوی توفیق در خبرها آمده است که با حضور در فرمانداری کهگیلویه برای هشتمین بار به عنوان نامزد انتخاباتی مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده‌اید. ضمن شگفتی از این خبر، از باب خیرخواهی ویادآوری مطالبی را به محضرتان عرضه می‌دارد انشاء الله که مورد ملاحظه قرار بگیرد.

استحضار دارید و بسیاری از مردم حوزه انتخابیه مخصوصاً جریانهای سیاسی هم مستحضرند که در طول حضور سیاسی شما چه ادواری که توفیق حضوردر مجلس پیدا کردید و چه ادواری که موفق به راهیابی نشدید، در تمام این ادوار در کنار شما و جبهه اصول گرایی سنتی حضور فعال داشته‌ام و همواره بیشترین انرژی دوران جوانی و میان سالی خود را در صحنه سیاسی در این جبهه با بینش و بصیرت کامل و ازسرعشق و علاقه وافر به اصول و مبانی نظری و عملی انقلاب و ارادت به روحانیت اصیل و وثیق کشور و منطقه مصروف داشته و همواره به آن پایبند بوده‌ام.

از گذشته خود نه تنها پشیمان نبوده بلکه به آن افتخار می‌کنم و اگر زمان به فرض محال به عقب برگردد باز هم انتخابی جز آن نخواهم داشت گرچه از دور دوم به بعد به نحوه عملکرد جنابعالی در ادوار نمایندگی کهگیلویه و یک دوره نمایندگی بهبهان پیوسته انتقادها و حتی چالشهای جدی داشته‌ام که در اکثر مواقع به جر و بحثهای جدی و حتی ناراحتیهای مقطعی منجر می‌گردید، اما در کل تاکنون در یک جریان سیاسی در کنار هم بوده‌ایم و مواردی را که متذکر می‌شوم از باب رفاقت و دوستی وخیر خواهی می‌باشد. «فَذَکِر اِنَّ الذِّکرَ تَنفَعُ المُؤمِنینَ».

ضمن شگفتی از این خبر، از باب خیرخواهی ویادآوری مطالبی را به محضرتان عرضه می‌دارد ان شاء الله که مورد ملاحظه قرار بگیرد. استحضار دارید و بسیاری از مردم حوزه انتخابیه مخصوصاً جریانهای سیاسی هم مستحضرند که در طول حضور سیاسی شما چه ادواری که توفیق حضوردر مجلس پیدا کردید و چه ادواری که موفق به راهیابی نشدید، در تمام این ادوار در کنار شما و جبهه اصول گرایی سنتی حضور فعال داشته‌ام و همواره بیشترین انرژی دوران جوانی و میان سالی خود را در صحنه سیاسی در این جبهه با بینش و بصیرت کامل و ازسرعشق و علاقه وافر به اصول و مبانی نظری و عملی انقلاب و ارادت به روحانیت اصیل و وثیق کشور و منطقه مصروف داشته و همواره به آن پایبند بوده‌ام.

 

از گذشته خود نه تنها پشیمان نبوده بلکه به آن افتخار می‌کنم و اگر زمان به فرض محال به عقب برگردد باز هم انتخابی جز آن نخواهم داشت گرچه از دور دوم به بعد به نحوه عملکرد جنابعالی در ادوار نمایندگی کهگیلویه و یک دوره نمایندگی بهبهان پیوسته انتقادها و حتی چالشهای جدی داشته‌ام که در اکثر مواقع به جر و بحثهای جدی و حتی ناراحتیهای مقطعی منجر می‌گردید، اما در کل تاکنون در یک جریان سیاسی در کنار هم بوده‌ایم و مواردی را که متذکر می‌شوم از باب رفاقت و دوستی وخیر خواهی می‌باشد. «فَذَکِر اِنَّ الذِّکرَ تَنفَعُ المُؤمِنینَ».

 

1- در دور گذشته خیر خواهانه با ورود جنابعالی به صحنه انتخابات کهگیلویه به شدت مخالف بوده و دلایل آن را حضوراً وتلفنی مکررمتذکر شدم و حتی قاطعانه تآکید کردم که رأی نمی‌آورید و حتی اگر رأی بیاورید، باز هم بازنده‌اید. ولی متاسفانه توجه نکردید و نتیجه آن شد که دیدید. گرچه در کنارشما فعالیت نکرده وبه شما رأی ندادم اما به هیچ وجه مقابل شما قرار نگرفتم وبه رقیبتان هم علی رغم تبلیغات شما رأی ندادم. اما متاسفانه عکس العمل شما جنبه خصومت به خود گرفت وچنان اثری از خود به جای گذاشت که همه دوستان مشترکمان از شنیدنش ابراز تأسف کردند.

 

2- با وجود آن برخورد نامهربانانه شما، همچنانکه در مکتوبه قبلی که خدمتتان فرستادم به صراحت بیان کردم، گذشته سیاسی طولانی ما چنان به هم گره خورده که مردمی که ما را می‌شناسند به هیچ وجه از هم جدا نمی‌بینند و در قضاوتهایشان چه خوب وچه بد، به نسبت مارا شریک می‌پندارند و شاید هم در این موضع به خطا نرفته باشند. لذا صرف نظر از این مسائل که خود بحث دیگری است، اکنون عرض می‌کنم به دلایل ذیل حضور حضرتعالی را به صلاح خود شما، جریان اصولگرایی حوزه کهگیلویه و در کل مردم حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ نمی‌دانم. گرچه انتخاب با شماست و نتیجه را هم مردم مشخص می‌کنند.

 

الف: اگر این حضور به خاطر خدمت و ادای تکلیف و بروز و ظهور استعداد و خلاقیتهای شخصی حضرتعالی دراین صحنه است که شما فرصت 20 ساله‌ای را در اختیار داشتید و این فرصت شاید به ندرت برای اشخاصی حتی در کشور پیش آمده باشد و هر چه قدر هم نبوغ و نوآوری فکری داشته باشید برای بروز و نمود آنها بیش از این فرصتی نیاز نیست.

 

ب: اگر این حضور برای رسیدن به موقعیت اجتماعی مثل کرسی مجلس باشد که شما پنج دوره و 20 سال آن را تجربه کرده‌اید و بیش از این همان جنون زیاده خواهی و قدرت طلبی است که نه تنها مذموم است بلکه با شخصیت روحانی امثال حضرتعالی سازگاری ندارد

 

چ: اگر این حضوراز باب مطالبات مردمی، ایجاد تکلیف و رجوع عامه است که عدم توفیق جنابعالی در دوره گذشته خلاف آن را ثابت کرده است.

 

ج: اگر این حضور به خاطر گرفتن انتقام از رقیب و وزن کشی شخصی است که اولاً خود کرده را تدبیر نیست. چرا که باهدایت شخص حضرتعالی بدون رضایت ومشورت اکثر نیروهای فکری تشکیلات اصولگرایی اردوگاهتان قبل از تأیید صلاحیت کاندیداها در دور گذشته ایشان را به میدان آورد تا علی الحساب وتعیین تکلیف شما اردوگاه سیاسی را نگهدارد. ولی چون به قول منطقیین ایشان شرایط را موجود و موانع را مفقود یافت، اردوگاه شما را تصرف کرده و خود علم نامزدی وکالت را به دست گرفت. ثانیاً اکنون زیبنده شخصیت حضرتعالی ونجابت مردم کهگیلویه وخدمات و وفاداری جریان اصول گرایی کهگیلویه نیست که چهار سال فرصت طلایی وعمرگرانمایه خود را به پای یک انتقام شخصی تلف کنند.

 

خ: اگر این حضور به شوق خدمت است، خدمت منحصر به وکالت در مجلس نیست. زیرا عرصه‌های زیادی در زمینه فرهنگی، اجتماعی، مذهبی وغیره برای خدمت وجود دارد که ارزش خدمت در آنها اگر از وکالت مجلس بیشتر نباشد قطعاً کمتر نیست و خلأ افرادی همچون حضرت عالی در آن زمینه‌ها بیشتر احساس می‌گردد.

 

ح: اگر این حضور مکرر به خاطر خلأ نیروی واجد شرایط نمایندگی است، اولاٌ: اگر چنین باشد این قضیه یکی از همان ایرادات جدی است که بر شما وارد بوده است و بعد از چهل سال انقلاب و بیش از 35 سال کار تشکیلاتی در این جریان سیاسی نتوانستید یا نگذاشتید با وجود این همه نیروی ارزشمند روحانی دانشگاهی و مدیران با تجربه، نیرو یا نیروهایی در تراز نمایندگی قد علم کنند. در صورتیکه با یک دید واقع بینانه در میان نیروهای همفکر اصول گرایی همراه شما، ده‌ها نفر انسان فرهیخته و دانشمند در میان فضلای حوزهای علمیه و هیئت علمی دانشگاهیان کشور و پزشکان متخصص و فوق تخصص و مدیران با تجربه از حوزه کهگیلویه وجود داشته و دارد که در صورت فراهم کردن بستر و حمایت و راهیابی به مجلس می‌توانند جزو نفرات اول و شاخص مجلس باشند.

 

ثانیاً: خود شما نه از نظر شخصیتی و فردی که در جای خودش بسیار محترم محفوض وقابل تکریم است بلکه از نظر کارایی وایفای نقش واقعی نمایندگی کما هو حقه در شرایط کنونی کشور ومنطقه وانتظارات موکلین ومطالبات عامه از چنین ترازی بر خوردار نبوده وتوفیق چندانی نداشته باشید

 

د: حضرتعالی در دوران نمایندگیتان مخصوصاٌ دو دوره، اول و دوم موفقیتهای خوبی داشته وخوش درخشیدید و مطالبات آن روز مردم را که اکثراً عبارت از آب، بر ق، جاده، مدرسه، خانه بهداشت و مسائل عمومی از این قبیل بود، الحق و الانصاف خوب پی گیری کرده و رضایت نسبی موکلین خود را بدست آورده و در موارد فراوانی مطالبات شخصی و فردی جمع قابل توجهی از مردم حوزه انتخابیه را در حوزهای مختلف تعقیب کرده و به اجابت رساندید.

 

در آن دوران تصدی گری دولت در بخشهای مختلف عمرانی، کشاورزی، خدماتی، آموزشی و بهداشتی و وفور اعتبارات در بخشهای دولتی که فرصت خوبی را برای کار فراهم کرده بود و پیگیریهای مستمرشما در جذب اعتبارات توفیقات چشم گیری را رقم زد. مضاف بر اینکه مطالبات عامه مردم حوزه انتخابیه در آن ایام توأم با تکریم و محجوب به حیاء بود و از طرفی توانایی جسمی و روحی و انگیزه قوی همراه با ویژگیهای فردی خودتان در بر قراری ارتباطات با مسئولین سبب گردید در کارنمایندگی موفق جلوه کنید و خاطره نسبتاً خوبی در اذهان مردم داشته باشید. اما شرایط فعلی به کلی در همه موارد فوق الذکر عوض گردیده و زمینه کار به آن سبک اصلاً فراهم نیست.

 

ذ: همچنانکه در دور گذشته بارها خدمت حضرعالی عرض کردم نه مطالبه گران شما مطالبه گران قبلی هستند و نه مطالبات آنها از جنس مطالبات آن دوران است. همچنانکه دستگاه‌های دولتی که در آن دوران معین و یاری رسان مردم بودند امروزه حتی هزینه‌های جاری و حتی عمرانی خود را اکثراً از ارباب رجوع اخذ نموده تا فیش صادره پرداخت نشود جواب سؤال مراجعین را نمی‌دهند. درحقیقت امروزه بر عکس گذشته دولت از ملت ارتزاق می‌کند و بار مالی کمر شکن دولت بر دوش ملت است. مضاف بر اینکه توانایی جسمی وعلمی وحتی روحی شما به واسطه شرایط سنیتان برای حضور در مجلس بسان آن دوران نیست، حتی ادبیات و دیالوگ وتوقعات این نسل با نسلهای دهَه 60 و 70 کاملاّ متفاوت است و ایجاد ارتباط برای شما که مربوط به آن نسل هستند بسیار مشکل به نظر می‌رسد.

 

همچنانکه در مکتوبه قبلی به محضرتان عرضه شد موحد نماینده کهگیلویه، محصول هزاران نفر ساعت کار فکری جریانی است که به آن تعلق دارید پس در حفاظت از این سرمایه باید کوشید لذا با عنایت به موارد فوق خیر خواهانه عرضه می‌دارد که آن خاطرات خوش و پیروزیهای مکرر را مبدل به شکستهای متوالی نکنید و آن شخصیت اسطوره‌ای و شکست ناپذیر را بار دیگر در گرد باد حوادث قرار ندهید و آن سرمایه عظیم را به ثمن بخس نفروشید. انصاف این بود که با قرار گرفتن در جایگاه شیخوخیت و رهبری جریان اصولگرایی چتری بگشاید و همه نیروهای همفکر حوزهَ کهگیلویه را گرد هم آورده و با معرفی یک نیروی ارزشی، عالم، جوان و خوشفکر دانشگاهی یا حوزوی تمام تجربیات خود را در اختیار او گذارده و همه دوستان را فرا می‌خواندید تا بار دیگراین جریان ازحالت کهنگی وفرتوتی خارج شده وبار دیگر جوان گردیده و روحیه نشاط، بالندگی و پویایی این جریان فکری در کهگیلویه می‌درخشید و با مدیریت علمی با همفکری تحصیل کردگان حوزوی و دانشگاهی و تجربه مجموعه مدیران موفق این خطه، غبار محرومیت و عقب ماندگی از چهره کهگیلویه بزرگ زدوده و آثار فقر و یأس و سرافکندگی که طی سالیان گذشته روح و جسم مردم این منطقه را آرزوده است پاک می‌شد. هنوز هم فرصت اندکی باقی است. آنچه شرط بلاغ بود به جا آوردم والامر الیکم والعاقبة للمتقین والسلام علی عباد الله الصالحین

 

ارادتمند شما نوروز پرندوارلینک کوتاه: n-kb.ir/Ng2s9

نظرات کاربران 2 نظر    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری ندای کهگیلویه و بویراحمد می باشد
    استفاده از آن فقط با ذکر منبع بلا مانع است.

    طراحی و توسعه : شرکت گیتی نگار فرداد