تحلیل سیاسی انتخابات بویراحمد و دنا

بهنام عکاشه

اگر از ۱۰ بویراحمدی پرسیده شود اسفندماه نام چه کسی از صندوق بیرون می آید شاید فقط دو نفرشان با هم توافق داشته باشند. پیچیده ترین انتخابات تاریخ حوزه بویراحمد و دنا با اختلاف نسبت به دور گذشته...

تحلیل سیاسی انتخابات بویراحمد و دنا

 اگر از ۱۰ بویراحمدی پرسیده شود اسفندماه نام چه کسی از صندوق بیرون می آید شاید فقط دو نفرشان با هم توافق داشته باشند. پیچیده ترین انتخابات تاریخ حوزه بویراحمد و دنا با اختلاف نسبت به دور گذشته. در انتخابات گذشته نیز رقابت سنگینی بین روشنفکر و هدایتخواه در حوزه اصولگرایان روی داد و زارعی که در حوزه اجتماعی اش به سد بهرامی خورده بود با تکیه بر پایگاه اجتماعی اش و البته حمایت سیدباقر توانست با عبور ناپلئونی از هدایتخواه به کرسی سبز تکیه بزند. این دوره البته تفاوت های اساسی با دوره های پیشین خواهد داشت. اما هر کدام از نامزدهای انتخاباتی در چه اوضاعی به سر می برند؟ غلام محمد زارعی گرچه از شیوه های مدرن غافل نمانده ولی کمتر کسی مانند او بر روش های سنتی تکیه زده است. او به مراسمات اهالی بوراحمد و دنا رفته و دیدارهای چهره به چهره با رای دهندگان را در طول ۱۶ سال حفظ کرده است و این پاشنه آشیل رقیب سنتی اش هدایتخواه بود. هدایتخواه حتی شرط نامزدی اش را عدم حضور در مراسمات عنوان کرده بود. زارعی مانند دوره قبل دلخوش به تعدد گزینه در جبهه های مقابل بوده و ظاهرا همه چیز بر وفق مرادش است. از چپ، بهرامی، رمضانی و ایزدپناه گزینه های مطرح می باشند و از راست روشنفکر، امامی، منتظریان و دهرابپور. از طرفی در حوزه تامرادی درخشنده پور برای روشنفکر ایجاد مزاحمت کرده است.

زارعی اما امسال با چالش هائی نیز مواجه است و همه خواب هایش تعبیر خوب ندارد. روشنفکر به واقع رقیبی ویرانگر برای همه تبدیل شده است ورای قابل توجهی از زارعی را کاهش می دهد. زارع هزینه های فراوانی در حوزه تحت مالکیت روشنفکر متقبل شد که پروژه سقاوه فقط یکی از آنها بود و حالا کاندیدای تامرادی همه کاشت زارع را در سبد خود درو کرده است.

زارع در حوزه اجتماعی خود نیز با مشکلاتی دست به گریبان است. او که در دوره های پیشین با تکیه بر تیرتاجی موفق به صعود به جرگه صدرنشینان می شد احتمالا با وجود رمضانی چپگرا و دهرابپور راستگرا از یکدستی پایگاه اجتماعی اش نومید باشد. اگرچه او به موج روزهای آخر دل بسته ولی برای ایجاد این موج باید ابتدا از پایگاه اجتماعی اش رفع انسداد کند. روشنفکر نیز مانند زارع با مشکلاتی مشابه دست و پنجه نرم می کند و دلخوش به پایگاه اجتماعی خود مانده و از سیاسیون بویراحمدی نه به طور کامل ولی مایوس گشته است. او در پایگاه اجتماعی اش به دو سد سیدشکراله امامی و نستور درخشنده پور برخورده و البته نمی توان از کاهش آرایش در پی شروع فعالیت های انتخاباتی موحد نگفت. همین مشکلات در جبهه روشنفکر و زارعی است که رقبا را به ماندن ترغیب نموده است. بهرامی که با افزایش چشمگیر آرا خود در دور گذشته روبرو بود حالا با انصراف قوام فروزان، پایگاه اجتماعی منحصر به خود را نسبتا و نه کاملا یکدست می بیند. منتظریان و ایزدپناه سدهای پیش روی بهرامی در بویراحمد بالا خواهند بود. او هنوز از حمایت های احتمالی غریب پور، سیدباقر و احزاب اصلاح طلب اطمینان ندارد. چه اصلاح طلبان چشم به تصمیمات شورای نگهبان دوخته و از پرداخت هزینه های اضافه ابا دارند. جبهه اصولگرا که از تائید صلاحیت کاندیداهایش اطمینان بیشتری دارد اما گیج تر از گذشته عمل می کند. فوبیای شکست پس از ۸ سال ناکامی آنها را رها نمی کند. آنها که فرخیانی را برای خرد کردن رای روشنفکر گزینه کرده بودند وقتی با واکنش سرد تامرادی روبرو شدند ترجیح دادند روی پای خود بایستند و منتظریان را از حوزه دشتروم کاندیدا نمودند. رقیبی چقر که نسبت به کف رای اصولگرا اطمینان خواهد داشت ولی این برای شکست غول های بویراحمدی کافی نیست. اما نباید به آن روی سکه انتخابات بویراحمد نظر نداشت. حوزه‌ بویراحمد حداقل دو نامزد قدرتمند دیگر خواهد داشت. وکیلی و هدایتخواه را نمی توان از انتخابات بویراحمد حذف شده تلقی نمود. هواداران این دو نگاه متفاوتی نسبت به انتخابات تهران دارند. هواداران وکیلی به رای آوری اصلاح طلبان با نگاه تردید نگریسته ولی به این باور رسیده اند هیچ لیستی بدون او بالای صندوق ها نخواهد رفت. همین موجب عرض اندام وکیلی در جرجانی شد. به عکس راست بویراحمد به رای آوری لیست تهرانی خود مطمئن ولی به رفتن هدایتخواه در لیست دل نبسته و نیم نگاهی به یاسوج و وقایعش دارند. حالا وکیلی و هدایتخواه به عنوان قطب های پنهان و زارعی و روشنفکر قطب های عیان انتخابات بویراحمد هستند که نمی توان به راحتی از آنها چشم پوشید. رقابت ها ولی در بویراحمد با حضور وکیلی و هدایتخواه کاملا سیاسی شده و این بستگی به مردم بویراحمد دارد که کدام گزینه را برای کرسی سبز انتخاب نمایند. در صورت عدم حضور هر دو ابرکاندیدای بویراحمدی احتمالا مبارزه ای با تکیه بر پایگاه های اجتماعی و نه سیاسی در خواهد گرفت که در یک سو زارعی ایستاده و در روی دیگر روشنفکر اما نباید از بهرامی نیز غافل شد.

 انتخابات بویراحمد در پیچیده ترین وضعیت خود قرار گرفته و دلیل آن نیز ابهاماتی است که این کلاف را سردرگم تر کرده است. میزان دخالت و سمت و سوی چهره های موجهی چون غریب پور و سیدباقر مشخص نیست. بود و نبود وکیلی و هدایتخواه در پرده ابهام است. نتیجه تایید صلاحیت چهره های اصلاح طلب را کسی نمی داند. اما با همه اینها برای مردم بویراحمد زمستانی برعکس هوایش، داغ پیش بینی می شود.لینک کوتاه: n-kb.ir/q9K3H

نظرات کاربران 0 نظر    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری ندای کهگیلویه و بویراحمد می باشد
    استفاده از آن فقط با ذکر منبع بلا مانع است.

    طراحی و توسعه : شرکت گیتی نگار فرداد