یادداشت ها

سیاست زدگی؛ این روزها استیصال را در دانشگاه علوم پزشکی به اوج رسانده

ندای کهگیلویه و بویراحمد

سیاست زدگی؛ این روزها استیصال را در دانشگاه علوم پزشکی به اوج رسانده

در روزهایی که کادر درمان همچنان در زیر فشار و سختی کار و مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند، همچنان شاهد سیاست زدگی در تصمیمات رئیس دانشگاه و تقلای ماندن هستیم.

ندای کهگیلویه و بویراحمد، ضعف و تعطیلی دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی در کهگیلویه و بویراحمد به گونه‌ای است که نقد موردی و پرداختن به یک دستگاه بسیار دشوار است. نگاهی گذرا به رسانه‌های استان در هفته‌های اخیر بخوبی عمق ضعف و در موارد بسیاری فساد در برخی از این دستگاه‌ها و ادارات را نشان می‌دهد. با این وجود اما علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد رتبه دار در ضعف عملکرد در طول دو سال مدیریت پرویز یزدان پناه بوده است و گویا قرار نیست این تعطیلی و ضعف در دانشگاه بزرگ ومهم علوم پزشکی در نقطه‌ای به پایان رسد.

در روزهایی که مردم و مجموعه علوم پزشکی در انتظار دمیدن روح تغییر در کالبد نیمه جان دانشگاه هستند و کادر درمان همچنان در زیر فشار و سختی کار و مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند، همچنان شاهد سیاست زدگی در تصمیمات رئیس دانشگاه و تقلای ماندن هستیم و برای سومین بار حکم ریاست شبکه بهداشت کهگیلویه برای سید منصور تقوی زده می‌شود تا تاییدی باشد بر پوچ بودن شعار جوانگرایی در دولت و حتی استقلال مدیریت دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد.

 بدون شک این رفتارها جز نشانه‌ای از استیصال و رها شدن اصل وظایف در دانشگاه و فائق آمدن فرع بر اصل چیز دیگری نیست و نتیجه آن است که امروزه در علوم پزشکی در قالب اخبار و گزارشات بکارگیری‌های فله‌ای، دخالت در مناقصه‌ها و مزایده‌ها، عزل و نصب‌های بی‌مورد و ... شاهد آن هستیم.

در طول دو سال گذشته تنها عملکرد یزدان پناه عزل و نصب‌های بی دلیل و بی مورد در اوج کرونا بوده است. در عوض اما هیچ تدبیر و چاره‌ای برای بیماری کرونا و موضوع رعایت پروتکل‌ها در استان نشد و همیشه احوال این یزدان پناه و معاونینش بودند که در مقام طلبکار ظاهر می‌شدند و مردم را مقصر معرفی می‌کردند.

نتیجه این نوع مدیریت آن هم با وجود از جان گذشتگی کادر درمان آن بود که کهگیلویه و بویراحمد یکی از کوچکترین استان‌های کشور  که مقصد و یا حتی مسیر هیچ حرکتی در کشور نبوده و نیست در طول سال گذشته جلوتر از هر جایی وارد وضعیت قرمز می‌شده است و دیرتر از همه  نقاط نیز از وضعیت قرمز خارج شده است.  

هیچ رضایتی نه در بین مردم و حتی خود پرسنل و کادر درمان دانشگاه و یا از سوی ستاد و وزارتخانه در تهران از دانشگاه وجود ندارد و تنها افتخار آفرینی دانشگاه که لینک خبر آن را رئیس و مشاور همه کاره‌اش در گروه‌ها ارسال می‌کنند رتبه میانی بواسطه سرعت در پر کردن فرم‌های پذیرش بیماران در سامانه مربوطه وزارت خانه است.

پشت این استیصال و تداوم این وضعیت بی مدیریتی در دانشگاه کیست و چیست؟ دلیل و اصرار یزدان پناه بر حکم زدن‌های تکراری و بی‌مورد در روزهای آخر مدیریتش چیست؟ آیا تعبیر این رفتارها نوعی دست و پا زدن برای چند روز بیشتر نیست؟ آیا کسانی از درون و یا از بیرون وعده حمایت به وی داده‌اند که حتی در برخی محافل این گونه القا می‌شود که یزدان پناه تا 8 سال دیگر رئیس دانشگاه خواهد بود؟

استاندار کهگیلویه و بویراحمد مدام از محدودیت و بسته بودن دستش برای تغییرات سخن می‌گوید. حال سؤال این است این چه محدودیت و معذوریتی است که استاندار مهمترین دستگاه  در استان آن هم در اوج پیک ششم کرونا را به حال خود رها کرده است  و مدیران دانشگاه هم راسا و با خیال راحت در حال نیرو گزینی و پیاده کردن اوامر این و آن هستند؟

این چه معذوریت و محدودیتی است که باید روزانه شاهد حجم بالایی از اخبار و گزارشات وحشتناک از بروز تخلفات و کوتاهی‌ها در دانشگاه علوم پزشکی و حتی مدیران میانی این دانشگاه باشیم؟ آیا مجال آن فرا نرسیده است که به ایجاد فضای آرامش و کار و تعهد و خدمت در این دانشگاه کمک کنیم؟

دانشگاه علوم پزشکی نه این روزها که دو سال تمام است شرایط سخت و دور از وظیفه و رسالت واقعی خود را پشت سر می‌گذارد و این روزها استیصال در آن به اوج رسیده است و تنها خروجی و کار در دانشگاه جوابیه نویسی برای رسانه‌ها است و لاغیر. مکانی به این شکل و رویه را نمی‌توان به سادگی نام دانشگاه بر آن گذاشت پس باید تا دیر نشده است به  حرمت دانشگاه، دانشجو، علم، تخصص و تعهد به داد دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد رسید چرا که ظاهراً برای دانشگاه علوم پزشکی و مدیران آن دولت هنوز تغییر نکرده  است.

انتهای پیام/
 

لینک کوتاه : http://n-kb.ir/Tw49X

دیدگاه خود را بیان کنید


نظرات 0