یادداشت ها

ممنوعیت کالاهای خارجی

خبرنگار ندای کهگیلویه و بویراحمد

ممنوعیت کالاهای خارجی

اگر قرار است کالای بی کیفیت وارد بازار شده و به دست مردم برسد همان بهتر راه ورود کالاهای خارجی باز باشد

ممنوعیت کالاهای خارجی
با شدت گرفتن کنترول ورود کالاهای خارجی روحیه نشاط به بازارهای تولید داخلی دمیده شد و کارخانجات تهیه و تولید انواع محصولات الکترونیکی را به بازار رقابت با همتایان خود رهنمون کرد و این انتخاب مردم در خصوص تهیه کالای ایرانی را ساده تر نمود.
اما شادی حاصل از وفور کالای ایرانی دیری نپایید و خیلی زود آثار خودرا در بازار نشان داد و تأسف خریداران کالای ایرانی را بهمراه داشت.
اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم باید به این نکته اشاره کرد که متاسفانه کارخانه دار ایرانی وقتی حریفی برای عرض اندام نبیند و راه را برای ترک تازی خود هموار ببیند آن‌زمان است که از کیفیت محصولات کاسته و بر قیمت تمام شده خواهد افزود و این حاصلش بی اعتمادی به انواع کالاهای ایرانی خواهد بود.
همیشه در تهیه قوانین بعلت عدم نظارت در هر زمینه ای دچار مشکل می شویم و تا زمانی که راه کار مناسب برای نظارت مستمر نیابیم تمامی قوانین تصویبی ره به ناکجا آباد خواهد برد و آشفته بازار در عرضه بوجود خواهد آمد و در نهایت دودش به چشم مردم می رود و نگاه مثبت به جنس ایرانی را کم رنگ خواهد کرد.
از وظایف ذاتی وزارت صنعت و معدن و تجارت نظارت دقیق بر چگونگی عرضه و تقاضا از جانب کارخانه ها دارد و اگر نباشد این نظارت ره بستن بر کالای خارجی کار بیهوده‌ای محسوب شده و مردم را ترغیب به خرید کالاهای خارجی خواهد کرد.
تا زمانی که الزام عملی بر چگونگی عرضه کالا از کارخانه وجود نداشته باشد کارخانه دار اسب خود را می تازاند و فقط به فکر سود بیشتر از آشفتگی بازار خواهد بود و این نگاه دولت به کالای ایرانی را دچار مشکل می کند و حمایت از این کالا ها را فقط بسود کارخانه دار خواهد کرد.
اگر قرار است از تولیدی حمایت شود باید در راستای خدمت رسانی به مردم و عرضه کالای با کیفیت در بازار باشد و گرنه کالای خارجی راه خود را به بازار ایران پیدا کرده و مردم رغبت بیشتری به تهیه آن خواهند داشت.

لینک کوتاه : http://n-kb.ir/Kq6p8
نویسنده :قربانعلی موسوی شیرازی

دیدگاه خود را بیان کنید


نظرات 0

اخبار سراسری