کهگیلویه-چرام-لنده-بهمئی

سد خاکی کوهبرد همچنان در کلکسیون وعده‌های ناتمام دولت

سد خاکی کوهبرد همچنان در کلکسیون وعده‌های ناتمام دولت

با گذشت 10 سال از شروع عملیات سد خاکی شهید دلنسب وعده‌های نا تمام دولت در بهره‌برداری از این پروژه جهش تولید در کوهبرد خاک می‌خورد.

ندای کهگیلویه و بویراحمد/احداث سد خاکی شهید ابوالفتح دلنسب سال ۱۳۹۰ در کوهبرد از توابع بخش مرکزی شهرستان آغاز شد.

 
این سد ظرفیت ذخیره سالانه ۲ و نیم میلیون متر مکعب آب را دارد که با بهره برداری از آن بیش از ۳۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی دیم پایین دست آبیاری می شوند.
 
سد کوهبرد به عنوان تنها سد خاکی شهرستان کهگیلویه و از پروژه های مهم حوزه آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با هدف توسعه بخش کشاورزی، گردشگری و اشتغالزایی در حال اجرا است و با توجه به اهمیت آن امسال در لیست پروژه‌های جهش تولید قرار گرفت.
 
جلوگیری از فرسایش خاک و روان‌آبها و همچنین ذخیره‌سازی آب باران جهت آبیاری بیش از ۳۵۰هکتار از زمین‌های پایین دست، افزایش سطح تولید محصولات کشاورزی استراتژیک گندم، جو و کلزا و فراهم‌سازی زمینه اشتغال ۷۰۰نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از نتایج به سرانجام رسیدن این طرح مهم است؛ اگر به بهره‌برداری برسد.
سد خاکی کوهبرد با گذشت یک دهه از شروع عملیات همچنان در کلکسیون وعده‌های ناتمام دولت مانده و به بهره‌برداری نرسیده است.
 
این در حالی است که این پروژه 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما به خاطر مطالبات پیمانکار و کمبود اعتبار با وجود نزدیک شدن به وعده آبگیری در انتظار مانده است.
 
الیاس تاج‌الدینی 29 دی ماه امسال در بازدید نماینده ولی فقیه از این پروژه اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فاز نخست و بهره‌برداری را 150 میلیارد ریال دانست و گفته بود که از این مبلغ 80 میلیارد ریال مطالبات پیمانکار است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اگر اعتبارات تزریق شود بهمن ماه امسال آبگیری می‌شود.
 
این مسؤول تأکید کرد: از سازمان برنامه و بودجه انتظار می‌رود این پروژه حیاتی را ببیند و اعتبار لازم را تخصیص دهد.
و حالا با نزدیک شدن به پایان سال و اتمام برنامه زمانبندی برای افتتاح، جلال‌الدین هاشمی نماینده معاونت هماهنگی امور استان‌های دفتر نهاد ریاست جمهوری به همراه معاون امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سد شهید دل نسب «سدکوهبرد»کهگیلویه بازدید کرد.
 
سید حشمت الله صمیمی‌دوست در این بازدید با اشاره به اینکه 33 پروژه جهش تولید در استان تعریف شده بود، گفت: در ابتدای سال استاندار تفاهم‌نامه‌ای با دکتر نوبخت برای حمایت از این پروژه ها امضا کردند.
 
معاون امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: یکی از این پروژه‌ها پروژه سدکوهبرد است که حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که اگر به بهره‌برداری برسد ۳۵۰ هکتار از اراضی منطقه تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 
وی گفت:با توجه به بازدید انجام شده و حضور نماینده معاونت هماهنگی امور استانهای دفتر نهاد ریاست جمهوری در شهرستان کهگیلویه، گزارش جامع و کاملی از وضعیت موجود برای نهاد ریاست جمهوری تهیه و موانع و مشکلات در بحث تامین منابع مالی این پروژه‌ها ذکر خواهد شد تا بر اساس برنامه زمان‌بندی که پیش‌بینی شده است به بهره‌برداری برسد.
صمیمی دوست گفت: تلاش بر این است با پیگیری‌های مستمر استاندار، معاونت فرهنگی دفتر نهاد ریاست جمهوری و با تامین اعتبار سد کوهبرد این پروژه به زودی آبگیری شود.
 
باید منتظر ماند و دید که در دو هفته مانده به پایان سال دولت برای این پروژه جهش تولید چه برنامه‌ای دارد و بازدید میدانی این مسؤول چه تأثیری در روند عملیات خواهد داشت.
لینک کوتاه : http://n-kb.ir/Fa5w9

دیدگاه خود را بیان کنید


نظرات 0

اخبار سراسری