در دنیای چپاول و اختلاس شکوه و عظمت بلوط درک نشده است/مطالبات و انتقادات صریح فرزاد آذریان در شورای عالی استان ها+فیلم

مطالبات و انتقادات صریح فرزاد آذریان در شورای عالی استان ها من باب توجه به طبیعت زاگرس

در دنیای چپاول و اختلاس شکوه و عظمت بلوط درک نشده است/مطالبات و انتقادات صریح فرزاد آذریان در شورای عالی استان ها+فیلم

ندای کهگیلویه و بویراحمد:شرح کامل نطق فرزاد آذریان، نماینده ی استان کهگیلویه و بویراحمد در  شورای عالی استان ها:

به نام آفریدگار هستی خداوندگار طبیعت،  خالق درخت،  این زیبا ترین جلوه ی آفرینش و این پاره ی تن زمین و حس تازه ی هوا.


 سلام و درود و سپاسم ارزانی همه ی همکاران عزیز و بزرگوار. 

عرض خیر مقدم دارم خدمت جناب *دکتر امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور*  و سپاس از اصحاب رسانه و تشکر از هیئت رئیسه محترم که این وقت را در اختیار این حقیر قرار دادند.

 سروران عزیز و بزرگوار؛  نیک آگاهید که رشته کوه زاگرس با طبیعت منحصر بفرد و دامنه های سرشار از منابع زیر زمینیِ خدادادی اش یکی از حیاتی ترین و ارزشمند ترین سرمایه های کشور به حساب می آید. بطوری که از آغاز،  این سرزمین همچون میراثی نو بر جای مانده است و بنای تمدن ما از کنار همین موهبت الهی پا به عرصه ی ظهور گذاشت. 

از خاک زَر خیزش ایران متمدن آن روز شکل گرفت و ارزش های بی بدیلش بر هیچ فرزند ایران زمین پوشیده و پنهان نمی باشد.


 اما استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی این رشته کوه به سان *نگینی سبز* در قلب آن جای گرفته است.  استانی سرشار از گنجینه های فراوان و غنی ترین زیستگاه های حیات وحش کشور.

آنچه که امروز حقیر را وادار نمود تا در محضر شما عزیزان خاصه مهمان محترم و اصحاب رسانه مطالبی را بصورت مختصر بیان بدارم امید های به تاراج رفته و آرزوهای خشکیده ی مردم محروم استانم از عواید و منافع این سرمایه ها نمی باشد. بلکه به عنوان کسی که تازه از میان کوه خائیز به خاکستر نشسته و از نزدیکی کوه خامی که به خون البرز  زارعی رنگین شده آمده ام تا روایت گر گوشه ای از فاجعه ی  مرگ طبیعت ستون های زاگرس، کوه های خائیز و خامی و آنچه که از جفای روزگار و بی تدبیری مسئولان بر آنهاگذشت باشم.

 کوه هایی که در این روزگار که بوی غارت و چپاول و اختلاس از هر سو به گوش میرسد پایدارترین و مطمئن ترین سرمایه های ملی شمرده می شوند. 

رویشگاه جنگل های بلوط و بادم و انجیر، زالزالک، بنه و صدها گونه گیاهی و درختی بی مانند نظیر گون ،آویشن، اسپند، شیرین بیان و چویل. 

پناهگاه پرندگان نادر و حیوانات نجیبی همچون آهو، کل، بز کوهی و جانواران کمیاب و در معرض انقراضی مثل پلنگ و خرس.

در این میان عظمت درخت بلوط این مایه افتخار طبیعت زاگرس شکوهی وصف ناپذیر در خود دارد. 

این درختان استوار و صبوری که فصل نمی شناسند در دل این رشته کوه زاده شدند و قامت برافراشتند زییا ترین و چشم نواز ترین صحنه ی زندگی را عرضه می نمایند.

 شاید نگاه های بی تفاوت و غرق در جاه و مقام مدیران کشوری شکوه و عظمتش را درک نکرده باشند. اما برای آنهایی که قرن ها در کنارش پرورش یافتند و در روزگاران قحطی قوط لایموتشان بوده و از میوه اش ارتزاق کردند، از سایه اش آرامش گرفتند، از چوبش پناه گاه ساخته اند و استواری و صبوری را از آنها به وام گرفتند میراث گرانبهایی می باشند که نابودیشان ضایه ای است بس اسفناک و غیر قابل باور است.

 با تاسف باید اذعان کرد که در یکی دوسال اخیر برای چندمین بار بخش عظیمی از این جنگل ها و موجودات بی دفاع آن طعمه آتش سوزی های پی در پی گردید و هزاران گونه گیاهی و جانوری در کام مرگ فرو کشانیده شد.

 نکته تامل برانگیز و تاسف بار در زمان چنین بحران هایی این بوده که مردم با دستان خالی به مصاف آتش می رفتند. بطوری که مهمترین ابزار برای خاموشی آتش شاخه های تر درختان بلوط و بادام بود. 

کمبود نیروهای محیط بان، نبود بودجه و تجهیزات اطفای حریق،  دشواری مسیر عبور و نبود بالگرد برای حمل نیردهای داوطلب باعث تشدید آتش میشد.  و در پایان ویرانی طبیعت و *خاموش کردنش به بهای جان جوانانی همچون البرز زارعی می انجامید* . 


 بحق باید گفت نفس های قلب زاگرس،  طبیعت بکر خائیز و خامی به شماره افتاد و آتش سکوت سازمان محیط زیست کشوری و سازمان جنگل ها آنها را  به ورطه نابودی کشاند. 

حفظ جنگل ها و محیط زیست از اساسی ترین و ضروری ترین وظایف دولت هاست و کوتاهی در انجام چنین رسالتی خطیر گناهی نابخشودنی و غیر قابل جبران می باشد. روشن است که در چند دهه ی اخیر دولت ها با بی مهری و بی توجهی هر چه تمام تر طبیعت را رها نمودند و مسبب اصلی این فجایع بزرگ زیست محیطی خواهند بود.

جهت تنویر ذهن افراد و همکاران محترم و اصحاب رسانه عرض نمایم که *بودجه ی هر دو سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها در سال ۹۹ نزدیک به ۹۰۰ میلیارد تومان بوده که بالای ۹۰ درصد آن صرف هزینه های جاری سازمان و کارکنان می باشد و فقط ده درصد آن برای حفاظت از میراث طبیعی با این گستردگی منظور گردیده است* ، که این خود عمق فاجعه رابیشتر نمایان می سازد.

همین جا به نمایندگی از جامعه ی شورایی کشور از دولت، خاصه رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی  ملتمسانه درخولست می نمایم که در بودجه این دوسازمان تجدید نظر نموده و در قالب طرح ملی با استخدام نیروهای بیشترِ محیط بان و اورژانس اطفای حریق بودجه ای در خور شان اختصاص دهند و به فکر نجات دوباره طبیعت و پیشگیری از چنین حوادث زیان باری باشند.

والاسلام علیکملینک کوتاه: n-kb.ir/i7B3N

نظرات کاربران 0 نظر    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری ندای کهگیلویه و بویراحمد می باشد
    استفاده از آن فقط با ذکر منبع بلا مانع است.

    طراحی و توسعه : شرکت گیتی نگار فرداد