اخبار استان

از خائیز تا دمچنار / آتش بلای جان بلوط زاگرس

از خائیز تا دمچنار / آتش بلای جان بلوط زاگرس

آتش مدتی است که به جان جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد افتاده و علی رغم تذکر و ارائه راهکارهای و طرح مسائل گوناگون پیرامون...

آتش مدتی است که به جان جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد افتاده و علی رغم تذکر و ارائه راهکارهای و طرح  مسائل گوناگون پیرامون این مقوله، اما باز می‌بینیم که به دلیل سهل‌انگاری و ندانم‌کاری عده‌ای آتش دامن جنگل‌های استان را می‌گیرد. روزهای اخیر بلوط‌های دمچنار بویراحمد و کوه خائیز دچار آتش سوزی شد.


آتش بلوط های دمچنار بویراحمد را خاکستر کرد
آتش سوزی گسترده بخشی از بلوط های منطقه دمچنار بویراحمد را خاکستر کرد و این بلوط‌ها بیش از دو روز است که در  آتش می‌سوزد.
مراتع منطقه مانند باروت می سوزد و لحظه به لحظه درختی در میان شعله‌های پر نفس از پای در می‌آید.
تا بامداد دوشنبه خبری از کنترل آتش سوزی نبود و مرگ بامدادی درختان زاگرس زیر زبانه‌های آتش را شاهدیم. علیرغم تلاش‌های انجام گرفته، این آتش سوزی هنوز مهار نشده است.
دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس، گفت: با اطلاع از حریق در منطقه دمچنار بویراحمد بلافاصله عازم منطقه شدیم.
امید سجادیان افزود: آتش سوزی منطقه دمچنار بویراحمد در بین روستاهای علی کرمی و چشمه دزدک مراتع و درختان منطقه را به کام مرگ کشاند.
وی با اشاره به اینکه خطوط آتش و باد شعله‌ها را سنگین‌تر می‌کرد، عنوان کرد: تا پیش از ساعت ۱۰ متأسفانه سوخت دمنده‌ها به پایان رسید و منتظر کمک بودیم.
سجادیان گفت: با توجه به گستردگی آتش، تا ساعات اولیه بامداد نیز لحظه به لحظه بر حجم آتش افزوده می‌شد.
دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس گفت: تعدادی از نیروهای دستگاهی نیز برای مهار آتش سوزی عازم منطقه شدند. 

این در حالی است که رسانه‌ها بامداد امروز از مهار آتش سوزی منطقه دچار خبر دادند، در حالی که صبح امروز مأموران و نیروهای مردمی در حال خاموش کردن آتش در این منطقه هستند. سرهنگ محمد داور فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، افزود: جنگل‌ها و  مراتع منطقه دمچنار از توابع شهرستان بویراحمد بعد ظهر روز شنبه  طعمه آتش شد و تلاش بی‌وقفه نیروهای منابع طبیعی وآبخیزداری استان وشهرستان بویراحمد امدادگر، بسیج و مردم پس از دو روز موجب مهار آتش‌سوزی شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این آتش سوزی در ۲ مرحله مهار شد ابراز کرد: هم اکنون نیروهای منابع طبیعی استان و شهرستان بویراحمد در محل آتش‌سوزی حضور دارند تا با توجه به وسعت آتش سوزی و شرایط منطقه در صورت فوران دوباره، اقدام به خاموش کردن آتش کنند.
وی تاکید کرد: سخت گذر بودن منطقه و وزش باد شدید باعث کندی عملیات مهار آتش آتش سوزی  در این مناطق شده بود، ضمن اینکه یکی از نیروهای منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در آتش‌سوزی منطقه دمچنار دچار مصدومیت شد.
درختان بلوط، بادام، بنه و.... مهم‌ترین پوشش گیاهی جنگل‌های این شهرستان است.
http://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000423/nf00423190-2.jpg
سومین آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه از مهار و  خاموش کردن سومین آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز خبر داد.
«روح الله عزیزی»، افزود: آتش از ظهر روز گذشته۲۲ تیر از منطقه "دره‌لیر" بهبهان آغاز و وارد به منطقه حفاظت شده خائیز شد که با تلاش نیروهای استانهای خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد ساعت 22 مهار شد.
وی با بیان علت آتش سوزی اختلافات محلی است، اظهارکرد: خسارات وارده بیشتر مرتعی بود و آتش به جنگل‌ها و ارتفاعات نرسید.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه عنوان کرد: آتش با تلاش و همکاری هیات کوهنوردی بهبهان، محیط‌بانان منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه و جنگلبانان و نیروهای آتش‌نشانی شهرداری بهبهان مهار و خاموش شد.
این سومین بار طی دو ماه اخیر است که منطقه حفاظت شده خائیز در آتش می‌سوزد.

لینک کوتاه : http://n-kb.ir/Ad3w9

دیدگاه خود را بیان کنید


نظرات 0