سیاست

تاجگردون به مجلس باز میگردد؟!!

تاجگردون به مجلس باز میگردد؟!!

هیئت عالی حل اختلاف سران قوا می‌تواند ماجرای رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون را پیگیری کند و در صورت صلاحدید او را به مجلس برگرداند...

هیئت عالی حل اختلاف سران قوا می‌تواند ماجرای رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون را پیگیری کند و در صورت صلاحدید او را به مجلس برگرداند.

حسین انصاری‌راد رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس ششم هم معتقد است که علی رغم رای گیری در مجلس اما مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند وارد موضوع شود.
الیاس حضرتی و احمد مازنی، دو نماینده‌ی سابق مجلس هم در مصاحبه با انصاف نیوز تاکید دارند که مذاکرات جلسه‌ی غیرعلنی رسیدگی به اعتبارنامه‌ی تاجگردون باید منتشر شوند. مجلس جدید در حرکتی عجیب علی رغم دو بار بررسی و تایید اعتبارنامه‌ی نماینده‌ی مردم گچساران، چهارشنبه‌ی گذشته پس از ساعتی جلسه‌ای غیرعلنی، اعتبارنامه‌ی او را به رای مخفی گذاشت و اعتبارنامه‌ی او را تایید نکرد.
 
متن گفت‌وگو با یک حقوقدان برجسته که به دلیل مسوولیتی که دارد خواسته است که نامش ذکر نشود در پی می‌آید:

آیا راهی وجود دارد تا آقای تاجگردون بتواند شکایت کند و دوباره به مجلس برگردد؟
از لحاظ منطقی و روال عادی دیگر راهی وجود ندارد. مگر اینکه ایشان اعتراض کند و احیاناً رهبری وارد شود. رویه‌ای که برای ایشان پیاده شد بی‌سابقه بوده است. علی رغم سوابق ایشان و تأییدهای شورای نگهبان و کمیسیون تحقیق، اما مجلس اعتبارنامه‌شان را رد کرد. بنابراین تنها راه باقی مانده یا رهبری است و یکی هم هیئت عالی حل اختلاف قوا که آن هم تحت نظر رهبری است. این دو تا راه به نظر من می‌رسد. در مورد هیئت عالی حل اختلاف قوا هم احتمالا لازم باشد که یکی از روسای قوا باید بخواهند.
با توجه به اینکه اختلافات بین مجلس و شورای نگهبان را مجمع تشخیص مصلحت نظام حل می‌کند، آیا در مجمع هم می‌توان طرح اعتراض کرد؟
این ماجرا اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان نبوده است. آقای طحان نظیف، یکی از اعضای شورای نگهبان در مصاحبه‌اش بعد از رد اعتبارنامه، یک طوری نوشته بود که این قضیه از نظر ما مبهم بوده و رد اعتبارنامه توسط مجلس را تأیید نکرد بلکه گفت که همچنان از رای شورا دفاع می‌کنیم. قانون اساسی بحث حل اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس توسط مجمع تشخیص مصلحت را در زمینه قانونگذاری مطرح می‌کند و در این موارد نقشی ندارد و چنین موضوعی به مجمع ارجاع نشده است.
هیئت عالی حل اختلاف چگونه به این مسئله رسیدگی می‌کند؟
هم خود آقای تاجگردون می‌تواند شکایت کند و هم یکی از سران قوا می‌تواند شکایت کند.

لینک کوتاه : http://n-kb.ir/o7NBq

دیدگاه خود را بیان کنید


نظرات 0

اخبار سراسری