موحد و بحران منفی ۱۸سال

سجاد خشنوا ؛

موج انتقاد جوانان کهگیلویه از ثبت نام محمد موحد...

موحد و بحران منفی ۱۸سال

کهگیلویه پهناورترین منطقه از جغرافیای استان کهگیلویه و بویراحمد است که به دلیل موقعیت استراتژیک جغرافیایی و تنوع در ایلات و منابع طبیعی با ارزش در کانون توجه قرار دارد. آثار تاریخی به جامانده در این شهرستان از سابقه دیرینه شهرنشینی و تمدن و همچنین حضور مآثر در نظام  حکومتی ادوار مختلف تاریخ ایران زمین حکایت دارد.

قطعا بزرگترین سرمایه کهگیلویه مردم و نیروی انسانی آنند. اما کهگیلویه همواره در مهم سیاست دچار تنش و التهابات زیادی بوده که استمرار این مناقشات باعث کندی شتاب پیشرفت توسعه در این منطقه به نسبت مناطق مجاور شده است.
کهگیلویه ی دوران معاصر ما همراه و در بند دوگانگی هایی سیاسی از نوع دوگانه های منطقیان و لاهوتی در جریان سیاسی اصلاح طلبان و چهار سالی است با دوگانه ی جدید سردار هاشمی پور و حجت الاسلام موحد در انتخابات این دوره و همانگونه که اذعان شد تنازع سیاسی است که گویا خیال تمام شدن ندارند.
شاید این تقابل و زورآزمایی سیاسی در قدرت و ثروت را در عصر کنونی به خیال و فکر کسی خطور نمی کرد و ما نیز به دنبال باز کردن گره و روشنی این موضوع نیستیم و امر مهم تری را نشانه گرفته ایم.
دوره قبل عدل هاشمی پور با رای قاطع پیروز این رقابت شد تا محمد موحد برای اولین طعم شکست در حوزه کهگلویه را تجربه کند.  
اما بسیاری بر این باورند که سبقه کارهای عمرانی عدل هاشمی پور  و  اعلام بیطرفی سیاسی و علی الخصوص جایگاه ویژه آن در بین جوانان علت موفقیت پیروزی ایشان بود؛ و در طرف مقابل دیر وارد شدن حجت الاسلام به عرصه کاندیداتوری و ضعف در معرفت و شناخت نسبت به جو کنونی منطقه  کهگیلویه به خصوص نسل های جوان پسا موحد بود.
شاید بزرگترین بحران برای حجت الاسلام سید محمد موحد بعد از ۱۲ سال دوری از فضای نمایندگی کهگیلویه مواجهه با سیل عظیم جوانانی که سن آنها در دوره نمایندگی ایشان منفی هجده سال بودند یا به عبارتی زیر سن قانونی برای رای دادن در انتخابات مجلس، شبیه نورسیده هایی که در معادلات و جهان بینی سیاسی و آینده نگری هیچ جایگاهی در افکار دوره های پشت سر هم نمایندگی محمد موحد نداشتند. اکنون جویای کار و جایگاه و منزلت اجتماعی در جامعه می باشند اما جایی و موقعیتی برای عرض اندام ندارند سقفی نمی بینند اما تا چشم کار می کند سقف است.
جوانان تحصیل کرده ای که از سیاستمدار پیر منطقه خود جز سایه ای بر پرده کهنه ی سیاست کهگیلویه تصویری در ذهن ندارند. انشقاق بین نسلی آنچنان گریبان گیر موحد شده است که وی تا پیش از این ادراک و تصوری از این وضعیت نداشته است.
قریب به ۷۰‌ درصد از جمعیت منطقه را نسل جدید تشکیل می‌دهند، این درحالی است که این جمعیت هنوز در سایه نسل قدیمی‌تر خود زندگی می‌کند و پول جیبی هفتگی خود را نیز از خانواده هایی که به زحمت گذران معیشت می کنند.
نداشتن دغدغه مشترک و به رسمیت شناخته نشدن نسل نوجوان و نبود آینده نگری در بینش حجت الاسلام و حلقه نزدیکش باعث بوجود آمدن شکافی بزرگ بین آنها شده که با حرف و حدیث و اعتماد مجدد پر نخواهد شد چرا که منطق آن است: برای عبور از بحران نباید وارد بحرانی دیگر شد.
جهانبینی کاملا متفاوت بین نسل جوان و سیاستمدار پیر این روزهای ما مانع از ایجاد گفتگوی موثر و تعامل مابین آنها شده و به نظر میرسد حجت الاسلام موحد آنی نیست که براحتی از این بحران عبور کند.لینک کوتاه: n-kb.ir/a9NHx

نظرات کاربران 1 نظر    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری ندای کهگیلویه و بویراحمد می باشد
    استفاده از آن فقط با ذکر منبع بلا مانع است.

    طراحی و توسعه : شرکت گیتی نگار فرداد