راه‌اندازی بخشی از بورس در اتاق بازرگانی/گاهی برای یک مصوبه چندین بار مکاتبه می‌کنیم اما اجرایی نمی‌شود

جبار کیانی پور

ایجاد شرکت توسعه و سرمایه گذاری در سالیان اخیر در این استان در دستور کار قرار گرفت اما آن گونه که باید حمایت نشد و نیاز است نهضتی متفاوت و باقدرت با روحیه جمعی، در زمینه توسعه سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شود.

راه‌اندازی بخشی از بورس در اتاق بازرگانی/گاهی برای یک مصوبه چندین بار مکاتبه می‌کنیم اما اجرایی نمی‌شود
به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی یاسوج، معاون امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: با وجود ظرفیت های مناسب در حوزه های مختلف ، بانک اطلاعاتی برای معرفی و شناساندن فرصت ها و ظرفیت های موجود در زمینه سرمایه گذاری در استان ضعیف است.
 
وی افزود: موضوع سرمایه گذاری و نقش آن در توسعه استان باید جدی گرفته شود زیرا که این مزیت‌ها توان جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی را دارد.
 
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با توجه به اهمیت توسعه فضای کسب و کار و نقش مهم این شورا در رشد اقتصادی استان تمامی مصوبات آن لازم الاجرا هستند.
 
صمیمی دوست عنوان کرد: هر ۱۵ روز نشستی با حضور کارشناسان دستگاه های اجرایی استان به منظور شناسایی، تسهیل در امر سرمایه گذاری و نیاز سنجی ظرفیت های سرمایه گذاری استان تشکیل می شود تا روند جذب سرمایه گذاری در استان با نظارت بهتری پیش برود.
 
وی تاکید کرد: تامین امنیت سرمایه گذاری امر مهمی است که باید مورد توجه مسئولان استانی به ویژه فرمانداران قرار گیرد و بی اطلاعی و کم توجهی فرمانداران به عنوان نماینده عالی دولت از فرآیند واگذاری ها طرح های اقتصادی به سرمایه گذاران قابل توجیه نیست و دقت بیشتری کنند.
 
بنا بر این گزارش، بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، شاخص کل امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در پاییز ۱۳۹۷ کمیّت ۶/۴۳ از ۱۰ (۱۰ بدترین حالت) ارزیابی شده است. 

 
بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌ها، پس از تلفیق داده‌های آماری و یافته‌های پیمایشی در این پژوهش، استان‌های تهران، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام نامناسب‌ترین و استان‌های خراسان جنوبی، سمنان و قم مناسب‌ترین وضعیت را از نظر شاخص امنیت سرمایه‌گذاری نسبت به سایر استان‌ها در پاییز ۱۳۹۷ کسب کرده‌اند.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج ابراز داشت: پنجره واحد الکترونیکی یکی از عوامل مهم در رشد سرمایه گذاری و تسهیل در فرایند اخذ مجوزهای سرمایه گذاری است که باید توجه ویژه ای به این مقوله شود.
 
جبار کیانی پور افزود: ایجاد شرکت توسعه و سرمایه گذاری در سالیان اخیر در این استان در دستور کار قرار گرفت اما آن گونه که باید حمایت نشد و نیاز است نهضتی متفاوت و باقدرت با روحیه جمعی، در زمینه توسعه سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شود.
 
وی ابراز داشت: یکی از اهداف اصلی این اتاق شناسایی و احصا فرصت ها و ظرفیت های موجود در این استان در بخش های مختلف برای سرمایه گذاری است که نیاز است با تعامل دستگاه های اجرایی استان، این ظرفیت ها به تفکیک مشخص شوند.
 
کیانی پور عنوان کرد: توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی در کشور های مختلف به ویژه عراق، سوریه، عمان و دیگر کشور ها در دستور کار این اتاق است و تاکنون قدم هایی خوبی برداشته شده است.
 
کیانی‌پور در با اشاره به اینکه ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری کهگیلویه و بویراحمد مغفول واقع شده، گفت: در پنجره واحد سرمایه‌گذاری ۹ پروژه تعریف شده که در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار داده شود اما مگر مشکل حل می‌شود؟
 
رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن یاسوج بیان کرد: آنچه بیش از گذشته در پنجره واحد سرمایه‌گذاری باید مورد توجه ظرفیت صنایع خرد و کوچک است که باید مورد استفاده قرار گیرد.
 
وی با اشاره به اینکه سرمایه‌های استان در حوزه آب و منابع طبیعی و گردشگری و ‌... تعریف شده گفت: بانک اطلاعات سرمایه‌گذاری استان ضعیف است اگر پنجره واحد را جدی بگیریم معضلات سرمایه‌گذاری حل می‌شود که اتاق بازرگانی این آمادگی را دارد که برای فعال شدن پنجره واحد نهایت همکاری را داشته باشند.
 
این فعال بخش خصوصی از راه‌اندازی بخشی از بورس در اتاق بازرگانی خبر داد و ضمن انتقاد از اجرایی نشدن برخی مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: گاهی برای یک مصوبه چندین بار مکاتبه می‌کنیم اما اجرایی نمی‌شود که تصمیمات شورا به عنوان یک شورای مهم ذیل قانون باید اجرایی شود.د.

 
کیانی‌پور در بخش دوم اظهارات خود به برنامه‌ریزی اتاق بازرگانی یاسوج برای حضور در بازارهای عراق و سوریه گفت: حضور در عراق مصادف شد با تظاهرات کشور عراق و برای بازار سوریه دولت اعلام کرد که هرگونه حضور در سوریه باید از کانال دولت عبور کند.
 
فعال بخش خصوصی در پایان تاکید کرد: بازار هدف محصولات استان سوریه، عراق و عمان و افغانستان است که اقدامات لازم باید در این خصوص انجام گیرد.
 
در ادامه این جلسه موضوعاتی در خصوص پژوهش محور نبودن اعتبارات پژوهشی و بی فایده بودن جلسات پنجره واحد سرمایه گذاری استان مطرح شد که چنگیز هاشمی نائب رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به تلاش اتاق بازرگانی برای بهبود فضای کسب و کار در ادارات استان گفت: اقتصاد و دارایی متولی تشکیل پنجره واحد سرمایه‌گذاری است اما مدیرکل این دستگاه‌ یا می‌گوید چای نداریم یا کارشناسان نیامدند و یکسال است فقط همین حرفا را می‌شنویم.
 
وی با بیان اینکه جلسات بدون خروجی دردی را دوا نمی‌کند، از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم انتقاد کرد و گفت: این سازمان اعتباراتی به پژوهش اختصاص می‌دهد اما پژوهش‌ها کاربردی نبوده است و بروید تحقیق کنید این اعتبار چگونه هزینه می‌شود.
 
هاشمی از عدم تدوین سند توسعه صادرات هم انتقاد کرد و افزود: سال‌هاست می‌گویند سند توسعه صادرات قرار است تدوین شود اما کاری نمی‌شود.البته این صحبت‌ها با واکنش سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مواجه شد.
 
سالار حسین‌پور سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در خصوص فضای کسب و کار در استان گفت: در سطح استان کاری برای بهبود فضای کسب و کار نشده است و بهبود فضای کسب و کار همه در سطح کلان بوده است.
 
در پایان این نشست هم سید حشمت‌الله صمیمی‌دوست بر لازم‌الاجرا بودن تصمیمات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: دستگاه‌ها حداکثر تا ۳۰ روز موظف به اجرایی مصوبات هستند.
 
معاون اقتصادی استاندار بر تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری مجوزهای سرمایه‌گذاری تاکید کرد و یادآور شد: فرمانداران توجه بیشتری به طرح‌های سرمایه‌گذاری داشته باشند.
 
بنا بر این گزارش، نزدیکی به بنادر جنوبی برای صدور کالاهای تولیدی، داشتن منابع عظیم نفت و گاز، آب، جنگل، مراتع و سایر ثروت‌های طبیعی امکان سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف در استان کهگیلویه و بویر احمد فراهم است.
 
حمایت‌های ویژه دولت در کاهش ۵۰ درصدی سود تسهیلات بانکی می‌تواند مشوق خوبی برای ترغیب سرمایه گذاران به فعالیت اقتصادی و سودآور در این استان باشد.
 
تولید سالانه حدود ۱۱ میلیارد متر مکعب روان آب در ۲ حوضه مهم آبی، تعداد پرشماری رودخانه پرآب و چشمه سارهای بزرگ در کهگیلویه و بویراحمد امکان سرمایه گذاری کارآفرینی و تولید در زمینه‌های مختلف صنعت، کشاورزی، دامپروری و پرورش آبزیان را در این استان فراهم کرده است.
 
کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از ۴۰۰ گونه گیاه دارویی یکی از مستعدترین استان‌های کشور در این زمینه است. این استان دارای ۴۶ گونه گیاه آندومیک و سه گیاه دارویی کمیاب دنیا شامل باریجه، آنغوزه و گزانگبین است که به‌وفور در ارتفاعات این استان یافت می‌شود.


روزانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز و ۶۰۰ هزار بشکه نفت در گچساران تولید می‌شود. شرکت نفت و گاز گچساران یکی از پنج شرکت بهره بردار بزرگ در ایران است که ۲۰ درصد نفت کشور را تولید می‌کند. شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مجهز به ۱۰ واحد بهره برداری، ۱۳ ایستگاه تقویت فشار، سه مجتمع گاز مایع، ۷۵۰ حلقه چاه و ۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر خطوط انتقال لوله است. این منابع خدادادی امکان سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی پتروشیمی را نیز فراهم کرده است. حدود ۱۰۰ فرصت جدید سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی، انرژی، نفت، پتروشیمی، صنعت و معدن در این استان شناسایی شده است. کهگیلویه و بویراحمد قابلیت‌هایی برای سرمایه گذاری در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی، گردشگری، صنعت و معدن، کشاورزی، گیاهان دارویی، باغداری، آب و منابع طبیعی دارد.
 


 


لینک کوتاه: n-kb.ir/q6E8F

نظرات کاربران 0 نظر    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    ندای کهگیلویه و بویراحمد

    کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری ندای کهگیلویه و بویراحمد می باشد
    استفاده از آن فقط با ذکر منبع بلا مانع است.

    طراحی و توسعه : شرکت گیتی نگار فرداد